SSL 3.0 -salausprotokollassa haavoittuvuus

Tunnisteet: ssl, poodle

SSL 3.0 -salausprotokollasta on löytynyt haavoittuvuus, joka mahdollistaa salatun liikenteen osittaisen purkamisen SSL 3.0 -yhteyksissä, mikäli hyökkääjä pystyy muokkaamaan verkkoliikennettä. Haavoittuvuus ei koske uudempaa ja yleisemmin käytettyä TLS-salausprotokollaa. Haavoittuvuudelle on annettu nimi POODLE (Padding Oracle On Downgraded Legacy Encryption).

SSL- ja TLS-protokollien yleisimmät käyttökohteet ovat suojattu verkkoselailu HTTPS-protokollalla, sekä sähköpostiyhteyden salaaminen. Valtaosa selaimista ja palvelimista tukee uudemman TLS-protokollan eri versioita, jolloin salatut yhteydet muodostetaan TLS-protokollalla. Vanhempi SSL 3.0 -protokolla on myös tuettu useimmissa selaimissa ja palvelimissa ja sitä käytetään mikäli yhteyttä ei saada muodostettua TLS-protokollalla. Hyökkääjän on mahdollista pakottaa palvelimen ja käyttäjän välinen yhteys SSL 3.0 -yhteydeksi estämällä TLS-yhteyden muodostus, jonka jälkeen hyökkääjä voi käyttää POODLE-haavoittuvuutta liikenteen osittaiseen purkamiseen.

Haavoittuvuuden hyväksikäyttö on mahdollista, jos hyökkääjä pystyy kaappaamaan ja muokkaamaan verkkoliikennettä käyttäjän ja palvelimen välillä (man in the middle) ja lisäämään tavuja tiettyyn kohtaan liikennettä, kun käytetään SSL 3.0 -salausta. Hyökkääjä pystyy onnistuessaan purkamaan SSL 3.0 -salatusta yhteydestä yhden tavun kerrallaan.

Haavoittuvuuteen ei ole olemassa korjausta. Käyttäjiä sekä palveluiden ylläpitäjiä suositellaan poistamaan SSL 3.0 käytöstä. TLS-yhteyden pakottamisen SSL 3.0 -yhteydeksi voi estää käyttämällä TLS_FALLBACK_SCSV-ominaisuutta.

 

  • Palvelimet ja palvelinsovellukset
  • Työasemat ja loppukäyttäjäsovellukset
  • Verkon aktiivilaitteet
  • Matkaviestinjärjestelmät
  • Sulautetut järjestelmät
  • Muut

Kohde

  • Palvelimet ja palvelinsovellukset
  • Työasemat ja loppukäyttäjäsovellukset
  • Verkon aktiivilaitteet
  • Matkaviestinjärjestelmät

Hyökkäystapa

  • Etäkäyttö

Hyväksikäyttö

  • Tietojen muokkaaminen
  • Luottamuksellisen tiedon hankkiminen
  • Suojauksen ohittaminen

Ratkaisu

  • Ongelman rajoittaminen

Haavoittuvat ohjelmistot:

SSL 3.0 -protokollaa käyttävät sovellukset ja palvelut. Haavoittuvuuteen ei ole olemassa korjausta.

Ratkaisu- ja rajoitusmahdollisuudet:

  • SSL 3.0 -protokollan poistaminen käytöstä
  • TLS_FALLBACK_SCSV-toteutuksen käyttäminen

Lisätietoa:

Päivityshistoria

  • 15.10.2014 klo 12:51
    Julkaistu
  • 15.10.2014 klo 15:48
    Päivitetty lisätietolinkki.